A. Listem (0)

DİYET İÇECEKLERİ SINIRSIZCA İÇMENİN ZARARLARI

heading_title

Kilo vermek için tüketilen diyet içecekleri, herkesin düştüğü bir hatadır. Kilo vermek için yapılan diyetin yanında normalde tüketilen içecekler değiştirilir, kilo vermek isteyen kişilerin en çok yaptığı hatalardan biri de normalde tüketilen içecek yerine diyet içeceği konulmasıdır. Yapılan diyetin yanına, çok daha hızlı zayıflattığı reklamı yapılıp satılan bu hazır içecekler hiç sağlıklı değildir. Araştırmalara göre, diyet içecekleri tüketen insanlar, diyet içeceği tüketmeyen insanlara göre %30 daha fazla yemek yiyorlar. Araştırmacılar bunun nedeninin, diyet içeceklerinin içinde bulunan sukrozdan kaynaklandığını düşünüyor. Buradan yola çıkarak diyet içecekleri zayıflatır düşüncesinin tamamen yanlış olduğu görülüyor. Diyet içeceklerinin içinde bulunan diğer maddelerden biri olan kafein ise uyku problemlerine yol açarak, hormonal bozukluklar gibi yaşam kalitesini düşüren problemlere yol açıyor. Diyet içeceklerinin zararları bunlarla bitmiyor.

 

Diyet içeceklerinin içinde birçok kimyasal tatlandırıcı vardır. Bu tatlandırıcılardan aspartam ve sukraloz kan şekerinin ani yükselmesine neden oluyor. Bu tatlandırıcıların aynı zamanda obeziteye de neden olduğu söyleniyor. Bunun nedeni ise vücudun tatlandırıcıları bir süre sonra şeker olarak algılayıp, tatlı krizine girmesidir. Diyet içeceklerinin uzun süreli kullanımında, içinde bulunan tatlandırıcı maddeler böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıklara da neden oluyor.

 

Diyet içeceklerinin içinde bulunan mantar önleyici kimyasal maddeler de alerji ve astım gibi sorunlara da davetiye çıkarıyor. Yapılan araştırmalara göre günde bir tane diyet içeceğinin bile kolestrolü ve karın yağlarını %34 arttırdığı görülmüştür. Diyet içecekleri kolesterolü arttırdığı için kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de artırıyor. Diyet içecekleri bir takım koruyucular içerir. Sodyum benzoat(E211) ve potasyum benzoat(E212) olan bu koruyucular DNA'nın yapısını bozduğu ortaya çıkmıştır.

 

İçerisinde bulunan zararlı kimyasal maddelerle, sağlığa zarar veren diyet içeceklerini tüketmek yerine, kalori hesabınızı yaparak daha sağlıklı içecekler tüketebilirsiniz. İçerisine biraz limon ve ya tarçın atarak tatlandırabileceğiniz su veya soda tüketebilirsiniz. Ancak vücudunuz için gerekli olan normal suyu içmeyi de ihmal etmemelisiniz. Eğer diyet içeceklerini veya dışarda satılan soğuk içecekleri çok tüketiyorsanız evde hazırlayacağınız bitki çayının içine biraz buz atarak alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

Benzer Makaleler

   EFSUN DETOKS ÇAYI’NIN ZARARI VAR MIDIR?

EFSUN DETOKS ÇAYI’NIN ZARARI VAR MIDIR?

Efsun detoks zararları var mıdır? Yoksa bu çayın zararlı olup olmayacağı bize mi bağlıdır? 

   EFSUN FORM ÇAYI HAKKINDA

EFSUN FORM ÇAYI HAKKINDA

Efsun Form Çayı Hakkında, en fazla merak edilen konu hiç şüphesiz kilo verdirip verdirmediği konusudur.

   EFSUN FORM İLE SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRRI

EFSUN FORM İLE SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRRI

Efsun form ile sağlıklı kalmak için yapılacaklar arasında form çayını düzenli ve uzun süre kullanmak, 

 EFSUN FORM SOĞUK ÇAY FAYDALARI

EFSUN FORM SOĞUK ÇAY FAYDALARI

Efsun form soğuk çayın faydaları, sıcak olarak hazırlanan form çayı ile aynıdır.

DİYET Mİ SPOR MU DAHA ETKİLİ KİLO VERDİRİR?

DİYET Mİ SPOR MU DAHA ETKİLİ KİLO VERDİRİR?

Kilo vermek için yıllardır pek çok yöntem deneyip dururuz. Bu yöntemlerden en bilindik olanlarından biri diyet yapmak diğeri de spor yapmaktır. Tartışma konusu olan hangisi daha etkili sorusu ise insanlarda kafa karışıklığına yol açmaktadır.