A. Listem (0)

DETOKS NEDİR? DETOKS YAPILMALI MI?

heading_title

Detoks zayıflamaya yönelik kullanılan beslenme programlarından biri olarak biliniyor. Hem zayıflama hem de sağlıklı beslenme açısından beslenme uzmanları tarafından belirli kişilere önerilen detoks programları belirli ürünlerin tüketilerek sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor. Günlük düzenli olarak beslenen kişiler bir süre sonra çeşitli nedenlerle bu düzenli beslenme alışkanlığını kaybederek ölçüsüz beslenmeye başlayabiliyorlar. Bu ölçüsüz beslenme ise kişinin kilo almasına hatta obez olmasına bile sebep olabiliyor. İşte bunun önlemek adına detoks programları devreye giriyor.

Sağlıklı ve ölçülü beslenme alışkanlığı olarak tanımlayabileceğimiz detoks hem kilo vermeye yardımcı oluyor hem de vücudun sağlıklı bir şekilde zinde tutulmasını sağlıyor. Uzman diyetisyenler veya beslenme uzmanları tarafından önerilen programlar genelde üç, beş, yedi günlük veya en fazla iki haftalık olabiliyor. Uygulamak için ciddi bir disiplin gerektiren detoks programlarından tam olarak uygulandığı taktirde güzel sonuçlar alınabiliyor.

Günümüzde hemen herkesin detoksa ihtiyacı olduğu söylenebilir. Yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni ve daha birçok faktör kişinin detoksa ihtiyacının olup olmadığı konusunda fikir verebilir. Detoks programları her ne kadar zayıflama için önerilse de kilo almadan önce önleyici bir role de sahip oluyorlar. Bu çerçevede sırt ve eklem ağrısı olanlar, beslenme alışkanlığını belirli bir düzene sokmak isteyenler, vücut bağışıklığını güçlendirmek isteyenler, yaşam kalitesini artırıp devamlı yorgunluk ve halsizlik hissi duyanlar ile uyku bozukluğu ve ruh hali değişkenliği yaşayanlar bir uzman tavsiyesiyle detoks programlarına dahil olabilirler.

Bununla birlikte detoks yapmanın sakıncalı olduğu kişi grupları ise diyabet ve tansiyon hastalarıdır. Bu kişilerin hastalıklarını tetikleme tehlikesi yüzünden detoks programlarına dahil olmamaları öneriliyor. Ayrıca kim olursa olsun detoks programları mutlaka bir uzman tavsiyesiyle başlamalıdır.