A. Listem (0)

ARALIKLI ORUÇ DİYET NASIL YAPILIR?

heading_title

“Aralıklı oruç” ya da bir diğer bilinen adı ile “intermittent fasting” son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir kavram. Birçok haberde bu diyetle birçok kişinin istediği kiloya kavuştuğunu okuyoruz. Peki bunun gerçekliği nedir ve gerçekten de aralıklı oruç kilo vermeye bu kadar yardımcı mı? 

Aralıklı oruç diyeti temelde ne kadar yediğinize değil ne zaman yediğinize odaklanan bir uygulamadır. Aslında Ramazan aylarında tuttuğumuz oruca çok benziyor. Tek farkı aç kalınan zamanlarda sıvı tüketebilmektir. Yalnız bu sıvı ancak su ve kalorisi olmayan asitsiz içecekler olabilmektedir. Aralıklı oruç diyetinin pek çok çeşidi vardır. Herhangi birini uygulayarak kendinizdeki değişimi kısa süre içerisinde gözlemleyebilirsiniz.

5-2 Aralıklı Oruç Diyeti

Bu diyet çeşidinde 2 gün boyunca yalnızca 500 kalori almanız gerekiyor. Ancak haftanın diğer kalan günlerinde beslenme düzeniniz eskisi gibi devam edecektir. Ancak seçilecek 2 günün art arda olmaması önemlidir. Arada 1-2 gün boşluk bırakarak uygulamanız tavsiye edilmektedir.

16-8 Aralıklı Oruç Diyeti

19-8 aralıklı oruç diyetinde haftada 1 gün 16 saat boyunca oruç tutmanız gerekmektedir. Diğer kalan 8 saatte yemek yemelisiniz ve bu yemek yeme saatleri 12.00 – 20.00 aralığında olmalıdır. Bu aralığa dikkat etmeniz önemlidir. 16 saatlik açlık süresi boyunca dilediğiniz kadar kalorisiz sıvı tüketebilirsiniz.

Crescendo Aralıklı Oruç Diyeti

Haftada 2 ya da 3 gün aç kalmanız demektir. Ancak aç kalacağınız günlerin art arda gelmemesi yine önemlidir. Aralarda en az 1 gün boşluk bırakmalısınız. Örneğin; Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri tercih edilebilir.

Kimler İçin Sakıncalı?

Aralıklı oruç diyeti vücudu uzun süre aç bıraktığından herkes için uygun olmamaktadır. Diyabet hastaları, kan şekerinde dengesizlik yaşayan kişiler, tansiyon rahatsızlığı olanlar, günlük ilaç tüketim dozu yüksek olan hastalar, ideal kilosunun altında olan bireyler bu diyeti yapmadan önce bir doktor tavsiyesine başvurmalılardır. Bunların dışında yeme bozukluğuna sahip olan kişiler ya da gebeler de aralıklı oruç diyetini uygulamamalıdırlar. Vücudunuzda beklenmeyen bir etki gördüğünüz taktirde diyeti hemen sonlandırmanız tavsiye edilmektedir.