A. Listem (0)

ALOE VERA BİTKİSİNİN FAYDALARI

heading_title

Aloe vera bitkisinin içerdiği birçok vitamin ve mineralden dolayı cilde ve hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle yanık, yara gibi sorunların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan aloe vera bitkisi her evde olması gereken bir bitkidir. Antibakteriyel özelliği sayesinde ciltte oluşan her türlü problemle savaşan bu bitki ayrıca tüketildiğinde hastalıklara da iyi gelmektedir.

Evlerde süs bitkisi olarak kullanılan aloe veranın birçok faydası var. Bunlar öncelikle yanıkların iyileşmesi, cilt hastalıkları ve kırışık önleyici olarak bilinirken mide rahatsızlıklarından sindirim sistemi sorunlarına kadar birçok etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca aleo  vera bitkisi saçlara da bakım yaparak besleyip gereken nemi vermektedir.

Aloe vera suyu ise, diş plağını ve diş etini güçlendirir, kabızlık tedavisinde kullanılır ve mide ülseri için koruyucu bir tabakadır. C vitamini kaynağı olarak da bilinen aloe vera bitkisi bağışıklık sistemi içinde oldukça önemlidir. Aloe vera suyunu normal içme suyuna karıştırarak içebilirsiniz. Ancak fazla tüketildiğinde ishale yol açabileceği unutulmamalıdır. En fazla yarım çay bardağı kullanılması önerilmektedir.

Aloe vera jeli çatlaklara ve selülit görünümüne de iyi gelmektedir. Düzenli olarak uygulandığında etkisi fark edilecektir. Bunun için hindistan cevizi yağı ile aloe vera jelini karıştırıp selülit olan bölgenize masaj yaparak yedirebilirsiniz. Ayrıca aloe vera jelini saç derisine sürerek hem saç dökülmesini önleyebilir hem de saçınıza kaybettiği nemi verebilirsiniz.