A. Listem (0)

AKUPUNKTUR İLE ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ?

heading_title

Literatüre girmiş ve faydaları deneyenler tarafından da onaylanmış birçok zayıflama yöntemi bulunmaktadır. Genellikle yaygın olarak kullanılan ve sık uygulanan yeme-içme diyetleri ile egzersizleri bir arada tutarak bir program yazmaktır. Bazı durumlarda kişiler alternatif zayıflama yöntemleri arayışına girmektedir. İlk akla gelen alternatif akupunktur ile zayıflama olmaktadır.

Bilindiği üzere akupunktur, beden üzerindeki bazı sinirlerin uyarılarak metabolizma hızlandırıcı etkisinin ortaya çıkartılmasıdır. Bu uyarılar genellikle kişinin baş bölgesine uygulanmaktadır. Uygulama öncesi bazı tetkiklerle kişinin zayıflama programı ve tahmini seyri planlanır. Buna göre uygun akupunktur ile zayıflama süreci başlatılır. Standart zayıflama yöntemleri uygulanırken, destek amaçlı uygulanan akupunktur tedavisi ise daha çabuk sonuç vermektedir. Bu nedenle her iki tedavi yöntemini birlikte kullanmak sizi hedefinize çabuk ulaştıracaktır.

 Her zayıflama sürecinde olduğu gibi akupunktur ile zayıflama yönteminde de inanmak çok önemlidir. Hedeflediğimiz kiloya ulaşabilmek için zayıflamamızı engelleyen her olguyu hayatımızdan çıkarmak ya da engellememiz gerekmektedir. Zaman alacak olan zayıflama sürecinde psikolojik olarak da hazır olmak gerekmektedir. Kişinin yaşayacağı anlık hormon değişiklikleri, depresyon, stres, açlık hissi gibi faktörleri bilmesi ve oluşan bu olumsuzlukların zayıflama aşamasında standart etkiler olduğunu bilmesi gerekir.

Akupunktur uygulaması kişiden kişiye değişiklik göstereceğinden dolayı, uygulayıcının yönlendirmelerine harfiyen uyulmalıdır. Kilo vermek isteyen kişinin hedefine ulaşılıncaya kadar devam ettirilir. Tedavi bitiminde kiloyu koruyucu şekilde tedaviye aralıklarla devam etmek de önem arz etmektedir.