A. Listem (0)

AHUDUDUNUN FAYDALARI

heading_title


Ahududu bazı bölgelerde sultan böğürtleni, ağaç çileği, dağ çileği veya frambuaz olarak adlandırılmaktadır.  Ahududu adı ise “ceylan” anlamına gelen “ahu” ile “dut” kelimelerinin birleşimden meydana gelir. Birleştirince “ceylan dutu” olan ahududu genel olarak ormanlık alanlarda çalı formunda bulunur. Gülgiller ailesinden olan ahududu, kırmızı rengi güzel kokusu ve tadı ile çok sevilen bir meyvedir.

Bu değerli besinin içeriğinde; folik asit, A vitamini, B6 vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, C vitamini ve E vitamini bulunmaktadır. Ayrıca içeriğinde potasyum, protein, lif, sodyum, demir, magnezyum mevcuttur. Diyetisyenler ise “Ahududu kilolarından kurtulmak isteyenlerin baş meyvesi olmalıdır.” diyor.

Ahududunun pek çok faydası olmasından dolayı “süper meyve” olarak bilinmektedir. Eşsiz bir lezzete sahip olan ahududunun yararları, sağlığa ve güzelliğe katkıları saymakla bitmiyor. Ahududunun bazı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 

Yağ Yakıcı Özelliği Vardır

Ahududunun birçok faydası bulunurken bunların başında yağ yakma özelliği geliyor. Peki, “Nasıl oluyor?” derseniz. Adiponektin hormonunu düzenleyen ahududu vücutta glikoz ve yağ asitlerini dengeliyor. Metabolizmayı hızlandırarak hızlı yağ yakmayı sağlıyor. Özellikle yaza girerken hızlı bir şekilde forma girmek isteyenler için sağlıklı bir yardımcı diyebiliriz. Mevsimi dışında bulmanın güç olduğu ahududuyu kurutulmuş halde bulunan çay formunda tüketebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise düzenli şekilde tüketmektir.

 

Cildi  Sıkılaştırıyor

Adiponektin hormonunu düzenleyen ahududu vücutta glikoz ve yağ asitlerini dengeliyor. İçerisinde kalori miktarının çok az olması, kollestrolün ise hiç olmaması ve barındırdığı diğer enzimler sayesinde sindirim sistemini düzenliyor ve şekerli yeme isteğini azaltıyor. Bu sayede vücut canlı kalıyor, sıkılaşıyor ve tüm bunlar da yaşlanmayı geciktiriyor.

 

Detoks Etkisi Veriyor

Ahudududa bulanan su içeriği ve yüksek lif oranı kabızlığı önlüyor ve sindirim sisteminin düzeni çalışmasını sağlıyor. Bu lif oranı ise toksinlerin düzenli bir şekilde günlük olarak atılımını sağlıyor. Son çalışmalar ise, kalp-damar hastalıklarıdiyabet, kanser ve obezite gibi iltihapla ilişkili hastalıklara yol açan iltihaplanmayı azalttığını göstermektedir. Vücut yenileyici etkisi olan ahududu adeta detoks görevi yapıyor.

 

Ayrıca tansiyonu düşürür, vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak kanı temizler, ateş düşürür, göz iltihaplanmasına karşı tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Kısacası ahududu “süper meyve” olarak adlandırılmasının hakkını veriyor. Son olarak mevsimi geldikçe bol bol tüketmeye özen gösterilmeli ve düzenli olarak kilo vermek içinse çay şeklinde tüketilmelidir