A. Listem (0)

SAĞLIKLI ZAYIFLAMA NEDİR?

heading_title

Sağlıklı zayıflama, dengeli beslenme ile egzersizin birleşmesine denir. Alınan kalori miktarının yakılan kalori miktarından çok olmaması gerekmektedir.

Besin değeri yüksek gıdalar seçilerek sağlıklı ve dengeli beslenmek vücudumuz ve sağlığımız için oldukça önemlidir. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein ve karbonhidratın yeterli miktarda alınması sağlıklı zayıflama için gereklidir.

Sağlıklı zayıflamak için hızlı veya ani kilo vermemek gerekmektedir. Sağlıklı zayıflama yavaş yavaş ama etkili şekilde olan zayıflamadır. Ani ve hızlı zayıflayan kişilerin vücudunda sarkmalar veya kötü görüntüler meydana gelebilmektedir. Ayrıca hızlı zayıflayan kişiler verdiği kiloları tekrar hızlıca geri alabilmektedir. Bu da zayıflamak isteyenlerin tercih edeceği bir durum değildir.

Sağlıklı zayıflamak sağlıklı beslenmekle alakalı olsa da sadece sağlıklı beslenmek işe yaramayacaktır. Beslenmenin yanında etkili bir egzersiz programı ile verilecek olan kiloları desteklemek gerekmektedir. Etkili ve düzenli yapılacak olan spor ve egzersiz programı zayıflamanızı hızlandıracak ve ayrıca fit bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır. Egzersiz ya da spor yapmaya vakti olmayan kişilere de en azından günde en az yarım saat bir saat arası yürüyüş önerilmektedir. Sadece yediklerinize dikkat ederek zayıflamak sağlıklı zayıflama değildir.

Sağlıklı beslenmek için kesinlikle un, şeker ve tuz gibi gıdalardan ve bunların yanında yağlı gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. Ayrıca paketli abur cubur denen gıdalar da vücudumuza zararlıdır ve tüketilmemesi gerekir. Bunlar yerine sağlıklı atıştırmalıklar, kuruyemiş ve kuru meyveler ara öğünlerinizde yenebilir. 

Benzer Makaleler

SAĞLIKLI DİYET LİSTESİ NASIL OLMALIDIR?

SAĞLIKLI DİYET LİSTESİ NASIL OLMALIDIR?

Fazla kilolarından şikayetçi olan birçok insan bu kilolardan kurtulmanın yollarını aramaktadır. Kilo vermek için en bilinen yöntemlerden biri diyet biri de spor yapmaktır. Ancak diyetlerin de sağlıklı ve sağlıksız olarak farkları bulunmaktadır. Peki sağlıklı bir diyet listesi nasıl olmalıdır? Gelin bunu inceleyelim. 

KİLO VERMEK İSTEYEN BİR KİŞİ NASIL BESLENMELİ?

KİLO VERMEK İSTEYEN BİR KİŞİ NASIL BESLENMELİ?

Vücuda alınan kaloriden daha fazla kalori yakımına kilo verme denir.